p+98 31 32298095
و آن حكمت آميز و بلندمرتبه است و در ام الكتاب در نزد ماست. (سوره مباركه زخرف، آيه 4)
ام الکتاب | آشنایی با سوره قریش

آشنایی با سوره قریش

در این صفحه اطلاعاتی پیرامون این سوره از قرآن کریم به صورت آماری و مختصر برای شما فراهم شده است.

آمار و اطلاعات

نام سوره: قریش
تعداد آیات: 4
تعداد کلمات: 17
تعداد حروف: 76
ترتیب نزول: 29
محل نزول: مکه مکرمه

معانی نام سوره: این سوره در مورد قبله قریش نازل شده است.

نامهای دیگر: ایلاف (گرفته شده از واژه الفت به معنی ایجاد محبت در دل انسانها).

ویژگیهای سوره: پیام آور سرکوب نمودن اصحاب فیل در میان قریش با وحدت و اتحاد و در دلهایشان انس و الفت به وجود آورد و به اجتماعشان انسجام و استحکام بیشتری بخشید.

موضوعات مطرح شده: الطاف و نعمتهای الهی نسبت به قریش را بازگو میکند.

متن و صوت

شرح محتوا و خصوصیات

فضیلت قرائت و خواص سوره قریش
یکصد و ششمین سوره قران کریم که مکی است و 4 آیه دارد.
از امام صادق علیه السلام روایت شده است: هر کس سوره قریش را زیاد بخواند و بر آن مداومت ورزد خداوند در روز قیامت در حالی او را محشور می کند که سوار بر مرکبی از مرکب های بهشتی است تا اینکه بر سفره های نور بنشیند.
/پاورقی 1. ثواب الاعمال، ص 126./
از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده استک هر کس سوره قریش را قرائت نماید خداوند به تعداد طواف کنندگان و معتکفان در مسجد الحرام به ازای هر یک، ده حسنه به او عطا می شود.
/پاورقی 2. مجمع البیان، ج 10، ص 441./

آثار و برکات تلاوت سوره قریش
1. دفع مسمومیت غذایی
از رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده اگر سوره قریش را بر غذایی که از زیانش می ترسند خوانده شود در آن شفا قرار داده می شود و خورنده ان هیچ آزاری از آن غذا نمی بیند.
/پاورقی 3. تفسیرالبرهان، ج 5، 759./

2. درمان بیماری قلبی
از امام صادق علیه السلام نقل شده است که اگر این سوره را بر آبی بخوانند و بر کسی که بیماری قلبی دارد و سببش نیز ناشناخته است ریخته شود خداوند بیماری او را از او دفع می کند.
/پاورقی 4. همان./

3. وسعت رزق
دو رکعت نماز بجا آور در هر رکعت پس از قرائت سوره - حمد - 15 بار سوره قریش قرائت شود. و پس از سلام 10 مرتبه صلوات بر محمد و آلش فرستاده شود و پس از صلوات به سجده رفته و بگوید: - اللهم أغنِنی بِفَضلِکَ عَن خَلقِک -.
/پاورقی 5. بحارالانوار، ج 88، ص 359./

شأن نزول و محتوای سوره قریش
این سوره، در حقیقت مکمل سوره - فیل - محسوب می شود و آیات آن دلیل روشنی بر این مطلب است.
محتوای این سوره، بیان نعمت خداوند بر - قریش - و الطاف و محبت های او نسبت به آنهاست، تا حسّ شکرگزاری آنها تحریک شود و به عبادت پروردگار این بیت عظیم، که تمام شرف و افتخارشان از آن است، قیام کنند.
همان گونه که در آغاز سوره - و الضحی - گفتیم، آن سوره و سوره - ألم نشرح - در حقیقت یک سوره محسوب می شود، همچنین سوره - فیل - و سوره - قریش -، چرا که اگر درست در محتوای آن دو دقت کنیم، پیوند مطالب آنها به قدری است که، می تواند دلیل بر وحدت آن دو بوده باشد.
به همین دلیل، برای خواندن یک سوره کامل در هر رکعت از نماز، اگر کسی سوره های فوق را انتخاب کند، باید هر دو را با هم بخواند.
/پاورقی 1. تفسیر نمونه، جلد 27، صفحه 371./

داستان سوره قریش
بحث روایتی (روایتی درباره مفاد سوره ایلاف)
در تفسیر قمی در ذیل آیه (لایلاف قریش) آمده که: این سوره در باره قریش نازل شده، چون قریش معاششان از دو رحلت تابستانی و زمستانی به یمن و شام تامین می شد، از مکه پوست و محصولات دریایی و کالاهایی که در ساحل دریا پیاده می شده از قبیل فلفل و امثال آن را بار می کردند و به شام می بردند، و در شام جامه و آرد خالص و حبوبات غلط مشهور است، و صحیح آن حبوب است که در روایت آمده)، خریداری می کردند، و همین مسافرت باعث می شد وحدت و الفتی در بینشان بر قرار گردد، هر وقت به یکی از این دو سفر دست می زدند یکی از بزرگان قریش را رئیس خود می کردند، و زندگیشان از این راه تامین می شد.
بعد از آنکه خدای تعالی رسول گرامیش را مبعوث فرمود: مردم قریش بی نیاز از سفر شدند، چون از اطراف حجاز مردم رو به آن جناب نهاده، هم آن حضرت را زیارت می کردند، و هم خانه خدا را، و لذا در این سوره فرمود: (فلیعبدوا رب هذا البیت الذی اطعمهم من جوع) پس رب این خانه را بپرستند، که ایشان را از گرسنگی نجات داد، و دیگر احتیاج ندارند به شام بروند، (و امنهم من خوف) یعنی راهزنان بپاس حرمت کعبه کاری به کار آنان ندارند.
مؤلف: اینکه فرمود: (بعد از آنکه خدای تعالی رسول گرامیش را مبعوث فرمود) انطباقش با سیاق آیات سوره روشن نیست، چون گفتیم سیاق همه از داستان ابرهه و قبل از ولادت آن حضرت سخن دارد، و چه بسا این قسمت جزو کلام امام نبوده، و مرحوم قمی آن را از بعضی روایات ابن عباس استفاده کرده باشد.