p+98 31 32298095
و آن حكمت آميز و بلندمرتبه است و در ام الكتاب در نزد ماست. (سوره مباركه زخرف، آيه 4)
ام الکتاب | آشنایی با سوره تین

آشنایی با سوره تین

در این صفحه اطلاعاتی پیرامون این سوره از قرآن کریم به صورت آماری و مختصر برای شما فراهم شده است.

آمار و اطلاعات

نام سوره: تین
تعداد آیات: 8
تعداد کلمات: 34
تعداد حروف: 162
ترتیب نزول: 28
محل نزول: مکه مکرمه

معانی نام سوره: تین یعنی انجیر

نامهای دیگر: زیتون

ویژگیهای سوره: آثار و منافع دو میوه مفید و ملین و محلل یعنی انجیر و زیتون که برای انسان مفید میباشد را بیان میکند.

موضوعات مطرح شده: سوگند به چهار چیز مفید (انجیر – زیتون – کوه سینین – شهر امن مکه) – بیان عظمت و قداست شهر مکه – خلقت ممتاز انسان – سرنوشت و جایگاه نهایی انسان – تاثیر اعمال و عمل صالح.

متن و صوت

شرح محتوا و خصوصیات

فضیلت قرائت و خواص سوره تین
نود و پنجمین سوره قران کریم است که مکی و 8 آیه دارد.
رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم می فرمایند: هر کس سوره تین را قرائت نماید خداوند در دنیا دو خصلت به او عطا می کند یکی عافیت و دیگری یقین و پس از مرگ به تعداد کسانی که این سوره را قرائت کرده اند ثواب روزه یک روز را به وی خواد داد.
/پاورقی 1. مجمع البیان، ج10، ص392/
امام صادق علیه السلام می فرمایند: هر کس سوره تین را در نمازهای واجب یا مستحب خود بخواند به اندازه ای از نعمت ها و بهره های بهشتی به او داده خواهد شد تا راضی شود.
/پاورقی 2. ثواب الاعمال، ص123/
امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرموده اند: وقتی سوره تین را قرائت کردید در پایان سوره بگویید: (و نحن علی ذلک من الشاهدین).
/پاورقی 3. خصال، ص629/
رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم می فرماید: هر کس سوره تین را قرائت نماید خداوند اجر بی شماری به عطا می کند و مانند این است که رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم را زیارت کرده است و اگرغمگین باشد خداوند برای او گشایش ایجاد می کند...
/پاورقی 4. تفسیرالبرهان، ج5، ص691/
هم چنین ایشان فرموده اند: هر کس دو رکعت نماز را شب سیزدهم شعبان بگذارد و بعد از سوره حمد سوره تین را در هر رکعت بخواند مانند آن است که دویست بنده از فرزندان حضرت اسماعیل را آزاد کرده است و خداوند گناهانش را به گونه ای می بخشد مانند روزی که از مادر زاده شده و خداوند امان نامه نجات از آتش جهنم را به او خواهد داد.
/پاورقی 5. اقبال الاعمال، ج3، ص311/

آثار و برکات تلاوت سوره تین
امام صادق علیه السلام فرموده است:هر گاه سوره تین نوشته شود یا بر غذایی خوانده شود خداوند آنچه زیان می رساند را از او بر می گرداند و به قدرت الهی مایه شفاست.
/پاورقی 6. همان/

شأن نزول و محتوای سوره تین
سورة (تین‌) نود و پنجمین سوره و مکی است‌. این سوره در حقیقت برمحور آفرینش زیبای انسان و مراحل تکامل و انحطاط او دور می‌زند. این مطلب با سوگندهای پر معنایی در آغاز سوره شروع شده است و بعد از شمردن عوامل پیروزی و نجات انسان‌، (ایمان و عمل صالح‌) سرانجام با تاکید بر مسئلة معاد و حاکمیت مطلقه خداوند پایان می‌ گیرد.
/پاورقی . (تفسیر نمونه‌، آیت اللّه مکارم شیرازی و دیگران‌، ج 27، ص 136، دارالکتب الاسلامیة‌)./